СООПШТЕНИЕ ЗА МЕДИУМИТЕ – АКРЕДИТИРАЊЕ ЗА СЕЗОНА 2020/21

Согласно протоколот за спроведување на мерки за заштита од Ковид 19 за натпреварувачката 2020/2021 сезона, присуството на новинари и фотографи на натпреварите ќе биде ограничено. За акредитирање на претставниците на медиумите е одговорна ФК Беласица, а според протоколот бројката на новинари не смее да ја надминува границата од 6 (шест), додека за фотографи е 2...
Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: АРБЕН ТАФА НОВО ЗАСИЛУВАЊЕ ЗА ФК БЕЛАСИЦА

Арбен Тафа е втора аквизација на ФК Беласица ова лето. Искусниот штопер кој е големо засилување за одбраната на ФК Беласица, ни доаѓа од ФК Струга Трим-Лум, а во минатото има настапувано и за екипите на ФК Хоризонт Турново и ФК Влазерими 77. „Среќен сум што Арбен го прифати нашиот повик да биде дел од...
Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: ШЕФКИ АРИФОВСКИ НОВ ЧЛЕН НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА ФК БЕЛАСИЦА

Искусниот тренер Шефки Арифовски ќе биде дел од стручниот штаб на ФК Беласица. Арифовски кој е повратник во ФК Беласица, зад себе има богата фудбалска кариера како играч, но и како тренер, каде бил член на стручниот штаб во ФК Хоризонт Турново, ФК Слога Југомагнат, ФК Борча Белград, Селектор на младински селекции на Република Македонија,...
Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: РОБСОН ДА СИЛВА ПРВО ЗАСИЛУВАЊЕ ЗА НОВАТА СЕЗОНА

Еден од најдобрите играчи за врска во ПМФЛ во изминатите две сезони се пресели во редовите на ФК Беласица. Да Силва ни доаѓа од редовите на ФК Македонија Ѓорче Петров 1932, каде забележа 62 настапи и постигна 10 погодоци. Бразилецот е играч кој располага со извонредна визија за игра, одличен удар од далечина, специјалист за...
Прочитај повеќе

ВАНЧО СТОЈАНОВ ОФИЦИЈАЛНО НОВ СПОРТСКИ ДИРЕКТОР!

Ванчо Стојанов е во ФК Беласица веќе три години како кондиционен тренер и во организацијата на нашиот фудбалски клуб.Стојанов е поранешен учесник на три олимписки игри како атлетичар и тренер, освојувач на три балкански златни медали и рекордер на повеќе атлетски дисциплини. Прогласуван е 9 пати за спортист на годината и е почесен граѓанин на...
Прочитај повеќе

АЛЕКСАНДАР ВАСИЛЕВ НАЗНАЧЕН ЗА ПРВ АСИСТЕНТ!

Поранешниот капитен на ФК Беласица, Александар Василев, кој има големо интернационално искуство, се приклучи во стручниот штаб на сениорскиот тим и тоа како прв асистент за претстојната сезона во ПМФЛ. “Благодарност до управата на ФК Беласица, Претседателот и шефот на стручниот штаб за укажаната шанса. Ми претставува голема чест, задоволство и привилегија да се биде...
Прочитај повеќе

СООПШТЕНИЕ

Управниот одбор на ФК Беласица го назначи Ѓорги Шопов за нов координатор на младинската школа. Му посакуваме многу среќа и успех во извршувањето на новата функција. #НапредПлави #ФКБеласица #AcademyManager

ФК БЕЛАСИЦА И ВАНЕ МИЛКОВ ЈА ПРОДОЛЖИЈА СОРАБОТКАТА

Досегашниот шеф на стручниот штаб ќе ја води нашата екипа и наредната сезона во ПМФЛ.Да се потсетиме, по отпаѓањето од ПМФЛ, минатата сезона младиот стратег беше назначен за шеф на стручниот штаб и направи огромен успех, враќајки ја експресно ФК Беласица таму каде што припаѓа. „Им благодарам на претседателот на клубот и управата за укажаната...
Прочитај повеќе