ДОСТИЖНА ЛИ Е ФУДБАЛСКА ЕВРОПА

По осамостојувањето на Македонија во 1991 година Беласица директно се вклучи во Првата фудбалска лига, каде што во борбата за највисок пласман најголеми конкуренти беа скопски Вардар, прилепска Победа и Силекс од Кратово. Предизвикот беше навистина голем, бидејќи првите две места од републичкиот шампионат вода на УЕФА.

Неколку сезони по ред во фудбалска Европа, односно учество во Купот, струмичкиот прволигаш се пласираше на самиот врв на табелата, но за чекор подалеку од визата со која се патуваше кон Европа. Во сезоната 2000/2001 година Беласица ја освои вице шампионската титула пласирајки се зад скопски Вардар, со што за првпат во својата богата клупска историја обезбеди Европската клупска асоцијација учество во Купот на УЕФА, и стана член на Европската клубска асоцијација.

Прв противник на Беласица во Купот беше претставникот на Португалија Леишоеш. Првиот, би рекле, историски излет на струмичките фудбалери во Европа на резултат од 22. Но во реваншот, гостувањето во Португалија заврши со надежен свој терен Беласица претрпе пораз од 12 и тоа беше неславниот крај на овој во историјата европски покрај дебитантски фудбалски старт.

Истовремено, на стадионот започна изградба на јужната покриена трибина според изготвен план и проект со европски стандарди.

Во наредната фудбалска сезона Струмичкиот лигаш повторно во борба за највисок пласман и успеа повторно да се избори за учество во купот на уни в вториот излет во Европа против прволигашнот на нов Публикум од Цеље. На гостувањето во Словенија, Беласица е поразена дури од 7:1, додека реваншот во Струмица, исто така, заврши со пораз од 3:5.

Покрај стекнатото фудбалско искуство, учеството во двата куп-натпревара за Беласица се значајни и по тоа што во наредниот период голем број од талентираните фудбалери кои настапија за Беласица во евро-куповите како: Горан Пандев, Роберт Попов, Ацо Стојков, Горан Попов, Зоран Балдовалиев, Драган Стојков, Данчо Масев и друг, ќе го визираат пасошот за премин во повеќе европски клубови.

Со вкупно 14 фудбалски интернационалци, колку што ги има до овој момент, Струмица е сигурно меѓу првите градови во Македонија.